Příběhy našich klientů: Vlastní TV Infokanál snadno a rychle

Sotva najdeme den, kdy by nevznikl někde nový video/televizní kanál. Velká konkurence nutí provozovatele ke zvýšené efektivitě či jinak, ke snižování nákladů. Náklady na spuštění nového TV kanálu jsou velmi vysoké, pokud vezmeme v potaz klasickou – tradiční technologii vysílání, což znamená velmi vysoké riziko pro majitele a investory takto nově uváděných televizních projektů. I v ČR známe příběhy nových televizních kanálů, které nezískaly sledovanost dostačující alespoň pokrytí nákladů na jejich provoz. Na druhou stranu existují i úspěšné projekty.

Zkusme se podívat na „Infokanál Brno a jižní Moravy“, součást Pohoda Media Group, který v současné době představuje zajímavý směr v novém teritoriu mezi televizními start-up projekty, protože svým návrhem minimalizuje výše zmíněná rizika za použití technologie Stream Circle.

“Chtěli jsme vytvořit regionální televizní službu, která by přinesla zprávy, aktuální zpravodajství, speciální informace o podmínkách a situaci v dopravě, místní novinky a informace o jiných hodnotných, regionálně zaměřených službách, ale měli jsme obavu o výši nákladů našeho projektu, takže jsme se začali rozhlížet po alternativním řešení.“ říká Nikola Pařízková, Výkonná ředitelka Pohoda Media Group.

„Když jsme se potkali s týmem Stream Circle na IBC v Amsterdamu, byli jsme okamžitě nadšení jejich technickou odborností a nabídkou na provozování služby bez předchozích kapitálových investic.

Schéma ukazuje informační toky hrající roli u Infokanálu Brno. Hlavní a klíčovou výhodou navrženého řešení je minimální míra člověkohodin, které jsou potřeba na vývoj a správu tohoto automatizovaného systému, což snižuje náklady vysílateli. Na levé straně vidíte několik zdrojů obsahu. Většina z nich je „internetových“, tedy na bázi IP protokolu, jako např. aktuální informace o dopravě z webu, on-line streamy z dopravních kamer, lokální předpověď počasí, lokální a regionální zprávy, ekonomické a finanční aktuality – vše je doplněno audiem, které nabízí Rádio Dálnice (také člen Pohoda Media Group). Během zpracování je software schopen vytvořit atraktivní obsah přidáním banerů, horkých novinek, lokálních upozornění, výstražných zpráv pohotovosti, speciálních nabídek a jiných grafických prvků, jako jsou loga, crawling texty atp. Zdroje obsahu vkládá Stream Circle do grafických šablon a ve spolupráci s automatizovaným plánovačem vytváří lineární video.

Výstup Stream Circle je HD-SDI signál do DVB-T2 head-endu. Výstupem však může být například i streamovaný MPEG-4 kontejner s H.264 kodekem pro IPTV nebo OTT operátory.

Z ekonomického pohledu je Info TV Brno prvotřídní reference, ačkoliv pokrývá „pouze“ 1,2 milionů obyvatel. Vzhledem k tomu, že se jedná o free-to-air službu, operativní zázemí musí být extrémně efektivní, protože většina příjmů je generována regionálními zadavateli reklamy s velkým důrazem na nižší náklady, místo velkých globálních korporací. Plná automatizace vysílání je prakticky jediným způsobem, jak lze snížit náklady při zachování kvality pro diváka.

Nikola Pařízková
Pohoda Media Group